Nazywam się Marek Alfred Gołosz. Od kilkunastu lat zbieram historie i pamiątki związane z Wyrami. Zazwyczaj to wycinki z gazet, które dostępne są w internecie, rzadziej pocztówki, zdjęcia. Na stronie dzielę się z tym, do czego dotarłem. Dobór tekstów jest przypadkowy. Często w tekstach prasowych pojawiają się treści ocennne lub zideologizowane, z którymi się nie utożsamiam. Staram się rzetelnie publikować źródła materiałów. Im bardziej wgłębiam się w temat, tym wiem, że wiem coraz mniej.

Urodziłem się w 1984 roku w Mikołowie. Mieszkam Wyrach od urodzenia. Choć miejsca do życia nie wybrałem, trudno wyobrazić mi sobie lepsze. Cieszę się, że jakimś zrządzeniem losu moi przodkowie swój dom znaleźli właśnie w Wyrach na Górnym Śląsku. A ci bili zewsząd. Choć Puchrowie mieszkają tu od wieków, pozostali, Gołoszowie od ok. 1895 r., Karwotowie od 1968 r., Woźni od ok. 1850 r. i Waleczkowie od ok. 1910 r., pochodzili z Paprocan, Pszowa, Rudy Śląskiej i Kłodnicy pod Koźlem.

Zawodowo zajmuję się upowszechnianiem dziedzictwa przemysłowego Górnego Śląska i kieruję Zabytkową Kopalnią Ignacy, instytucją kultury Miasta Rybnika. Od 2018 roku jestem radnym Gminy Wyry z ulic Dworwocej, Puszkina, Brzowskwiniowej i Wróbla.

Z każdym, kto chciałby porozmawiać o historii Wyrów, chętnie się spotkam. Mój nr tel. 501 980 795.

Scroll to top