Kolej w Wyrach

Mało kto wie, ale w tym roku w czerwcu minęła 150. rocznica budowy linii kolejowej biegnącej przez Wyry. 24 czerwca 1870 roku Towarzystwo Kolei Prawego Brzegu Odry (Rechte–Oderufer–Eisenbahn) ukończyło i uruchomiło 7,3 km odcinek Tychy-Łaziska Średnie. W ten sposób połączyło swą sieć z Koleją Górnośląską (Oberschlesische Eisenbahn), która w tym czasie zarządzała działającym już od 5 lat odcinkiem Jaśkowice-Łaziska Średnie.

Ruch pasażerki na odcinku Łaziska Średnie – Orzesze Jaśkowice uruchomiono 15 października 1884 roku. Wówczas mieszkańcy Wyrów na pociąg musieli chodzić do Łazisk Średnich. Przystanek osobowy zbudowano dopiero po II wojnie światowej. Pojawia się on w rozkładzie jazdy na lato 1946 roku. Wówczas znajdował on się między przejazdami kolejowymi przy ul. Wagonowej i ul. Puszkina. Dopiero w latach 70. XX wieku zbudowano budynek dworca i peron w obecnej lokalizacji.
Całkowita elektryfikacja linii kolejowej nr 169 nastąpiła 30 grudnia 1978 roku. Linia kolejowa została zawieszona 9 czerwca 2001 roku.

Scroll to top